Únik vody z jazierka? Poškodená jazierková fólia?
Klesá nám hladina v jazierku, ako zistíme, kde je diera alebo trhlina?
Takýchto otázok za leto nebýva málo. Potom sa snažíme rozpamätať, či nemohol ten náš chlpatý štvornohý kamarát pri čľapkanie niekde preraziť fóliu, keď sa trebárs škriabal na breh alebo deti pri vodných radovánkach. Predstava, že budeme musieť vypúšťať jazierko a hľadať únik vody sa rovná hľadanie ihly v kope sena. Rôzne rady s nahromadením múky pri mieste úniku moc nefungujú a prechádzaní každého sváru, či nepovolil tiež nie je moc zábavné.
Tak tečie nám niekde jazierko, keď máme stratu vody aj 10 cm za týždeň?
Odpoveď znie, že môže ísť o normálny odpar vody v horúcich letných mesiacoch. Je veľa faktorov, ktoré si ani koľkokrát neuvedomíme a vedú k poklesu hladiny. U jazierok, kde sú vodopády, potôčiky a fontány je v horúcich letných mesiacoch odpar oveľa väčšia ako u jazierok s absenciou týchto vodných prvkov. Ak sa k teplote cez 30 ° C v tieni pripoja aj vietor, ktorý kvapky vody odfúkne mimo jazierko, môže byť pokles hladiny naozaj rapídny. Aj pri kúpanie si človek neuvedomuje, že veľa vody z jazierka "odnesie" na trávnik, mólo či ležadlo a ak sa kúpeme každý deň, tak za týždeň to môže byť aj kľudne viac ako pol centimetra. Ak pripočítame prirodzený odpar s vystavenou hladinou jazierka horúcemu letnému vetra, môžeme napočítať až 10 cm za týždeň.
Preto sa nedeste, keď sa vrátite zo dvojtýždňové dovolenky a vo vašom záhradnom jazierku chýba aj 20 cm vody. Stačí sa dozvedieť od susedov, že tu panovali trópy a obava z prasknutej fólie a následnému úniku vody z jazierka je zažehnaná. Keď je ale zamračené a na týždeň sa ochladí a voda sa stráca v rovnakom množstve, tak to bohužiaľ odpar nebude a budete si musieť dať prácu a poškodenie nájsť a opraviť. Najjednoduchšie je na trhlinu navariť fóliovú záplatu, u kaučukových fóliu sa musí záplata lepiť.
Ak nemáme automatizované dopúšťania, ale dopúšťate vodu jednorazovo, tak sa niekedy môže stať, že pri väčšom dopustenie sa zhorší kvalita vody v jazierku. Toto je častejší prípad pri použití studničnej vody alebo z vrtu. Je to dané tým, že cez leto klesá spodná voda a presiaknutá hnojivá či rozpustené minerály sa v podpovrchovej vode koncertujú.
Pokiaľ dôjde k vytvoreniu červenohnedého zákalu, tak to majú na svedomí zlúčeniny mangánu či železa a ich odstránenie v živom jazierku nie je jednoduché. Vhodný spôsob je počkať, kedy biologicky zdravé jazierko časom železo a mangán využije ako biogénny prvok, časť hydratované zlúčeniny železa a mangánu sedimentuje a dá sa povysávať, alebo sa cez dnovú gulu dostane do filtrácie a odtiaľ sa odkalí.
Pokiaľ naopak voda zozelenie (dopúšťanie podzemná voda obsahovala priesaky z hnojív, hlavne zlúčeniny dusíka a fosforu) možno opäť počkať až si jazierko a filtračný systém s vodu poradia (môžete trvať aj viac ako 10 dní) alebo si dopomôcť aplikácií BRILLINAT POND k rýchlemu zbavenie vody zeleného zákalu a následnému prejasnenie. Ak by sa pri dopúšťaní väčšieho množstva studničnej vody začala na fóliu či kameňoch objavovať vláknitá riasa, použite na zabránenie jej rastu prípravok na vláknitú riasu KATA POND alebo SUPER POND.
Home Pond praje pohodové letné dni pri vode.