Ako na riasy v jazierku. Dlhá vláknitá riasa alebo zelená voda?
Každý, kto má záhradné jazierko riešil alebo rieši problém s riasou. V jazierku sú dva typy rias:
- vláknitá dlhá riasa (mnohobunková stielka)
- zelená voda (jednobunková riasa)
Niekedy sa ľudia pletú a zelenú vodu v jazierku prisudzujú výskytu siníc, tie ale majú oveľa bližšie baktériám ako jednoduchým rastlinám, teda riasam.
Ako spoznáme zelenú jednobunkovú riasu od siníc?
Výskyt siníc v jazierku nie je častý. Existuje jednoduchý test, ktorý nám povie, či sa jedná o zelenú vodu, teda jednobunkovú riasu či naopak o sinice. Postup je jednoduchý - naberte zelenú vodu z jazierka do priehľadnej plastovej fľaše a nechce cca 30 minút stáť, ak sa na hladine vytvorí svetlozelená vrstva a pod ňou čistá voda, tak ide o sinice, ak bude ale voda stále zakalená do zelena v celom objeme, jedná sa o jednobunkovú riasu. My sa zameriame iba na riasy vyskytujúce sa v jazierkach za klimatických podmienok Slovenska a povieme si ako na to, aby sme mali jazierko s minimom rias alebo úplne bez rias.
Riasy sú veľmi staré organizmy, respektíve jednoduché rastliny, ktoré nájdeme vo vode, vo vzduchu i na súši. Riasy rastú napríklad aj na ľade v Antarktíde. Taxonómiu rias a vplyvy na ich výskyt si naozaj zjednodušíme iba pre prípad záhradného jazierka. Dúfam, že každý algológ či fykológ bude zhovievavý, pretože pre náš účel to bude dostatočné. U nás sa môžeme stretnúť s týmito triedami rias Chlorophyta, Chlorophyceae, Xanthophycae, Chrysophycae, Cryptophyta, ktorej niektorí zástupcovia tvorí vláknité riasy, iní jednobunkovú riasu, teda zelenú vodu.
Každý chce mať čistú vodu, vidieť na dne v dvoch metrovej hĺbke kamienok a zelená farba je prípustná všade okolo, len nie v jazierku.
Ako vzniká a čo tvorí zelenú vodu, ktorá dáva jazierku zelený odtieň a ako sa jej zbaviť?
Zelenú vodu tvorí fytoplanktón, ako už bolo spomenuté väčšinou sa jedná o jednobunkovú kokálnú, kapsálnú či monadoidnú riasu, ktorá sa v jazierku vyskytuje celoročne. Niekedy sa stáva, že jazierko po zazimovaní je krásne čisté a na jar je voda zelená. Je to dané tým, že riasa nemá veľkú konkurenciu a dokáže využiť svetlo prechádzajúce cez ľad k fotosyntéze a následnému rastu. Keď sa v čas spustí v jazierku filtrácia, ktorá je správne dimenzovaná na daný objem vody amnožstvo rýb, tak sa transparentnosť v priebehu niekoľkých dní zlepší.
Použitím štartovacích baktérií sa urýchli nábeh filtrácie. Ak filtrácia nie je schopná separovať zelenú vodu (schopných typov filtrácie je však ako šafranu), tak sa používa UV lampa, ktorá ionizujúcim UVC žiarením, dokáže usmrtiť živé bunky rias, ale bohužiaľ aj zooplanktón a pre jazierko potrebných baktérií. Spory rias bohužiaľ UVC lampa nezničí. Možnosťou, ako odfiltrovať zelenú vodu v jazierku s absenciou UVC lampy, je filtrovanie cez pôdny filter (rôzne frakcie štrku a kameňov, cez ktoré je voda nasávaná alebo vyviera), ale aj tento typ filtrácie môže mať nedostatky. Na rýchle odstránenie zelenej vody v jazierku je možné použiť vhodné kvalitné prípravky, efekt vyčistenie vody v jazierku je potom veľmi rýchly.
Druhým typom riasy v jazierkach je vláknitá čiže dlhá riasa. Dlhú vláknitú riasu väčšinou tvoria dlhé zelená vlákna (trichálná stielka). Tieto vlákna rastú v jazierku, práve keď sa zbavíte zelenej vody. Vláknitá riasa potrebuje k rastu priehľadnou vodu, pretože rastie prichytená na celom povrchu pod hladinou vody v jazierku. Bohužiaľ rastie aj v zime pod ľadom. Je to zapríčinené svetelným spektrom, ktoré prenikne cez ľad.
Poslednou dobou je to hlavne vďaka slabým zimám, kedy cez zimu je len pár mrazivých dní. Vláknité riase stačí tých pár chvíľ, kedy sa roztopí ľadová pokrývka jazierka, k enormnému nárastu. S touto jarnú kalamitou vláknité riasy sa stretáva čoraz viac majiteľov jazierok a myslím, že v najbližších rokoch tomu nebude inak. S vláknitú riasou v zimnom období sa budeme, bohužiaľ, vďaka zmenám klimatických podmienok stretávať častejšie.
Vláknitú riasu z jazierka neodstránime žiadnu filtračnú technológiou. Pokiaľ vo vode znížime obsah živín napríklad baktériami do jazierka, zmení sa systematická skladba (druhové zastúpenie) rias. A to tak, že jazierko bude obrasteno riasami tolerantnejšími k nižšiemu obsahu živín, napríklad vláknami s dĺžkou do 5 cm, čo môže byť pre niektoré majiteľov jazierok esteticky prípustné. Bohužiaľ to nebýva pravidlom a môže sa stať, že pevné dlhé vláknité riasy sú nahradené slizovitými kolóniami rias. Tieto kolónie sú cez noc na dne, ale ako vysvitne slnko, tak vďaka fotosyntéze vyplávajú k hladine.
A ako sa zbaviť riasy v jazierku?
Ak jazierko chceme zbaviť všetkých vláknitých rias a nastaviť podmienky, aby sa riasa v jazierku zase neobjavila, nezaobídeme sa bez kvalitných a funkčných prípravkov na vláknitú riasu. Už sme písali pojednanie o tom, prečo nemôže byť prirodzene jazierko bez rias a vysvetlili sme účinný či neúčinný vplyv rastlín a baktérií na výskyt riasy v záhradnom jazierku.
Riasy sú neoddeliteľnou súčasťou vodného ekosystému a pre život na Zemi nepostrádateľné, produkujú viac kyslíka než všetky stromy na planéte, ale niekedy vie majiteľa jazierok naozaj potrápiť.
Čo najmenej rias vo vašom jazierku!
Za Home pond Mirek Hanák