Aké je najlepšie krmivo pre ryby a ako mať zdravé ryby v záhradnom jazierku?
Každá ryba v záhradnom jazierku potrebuje prijímať dostatok kvalitnej potravy, aby bola v dobrom zdravotnom stave. Ale málokto má jazierko zarastené vodnými rastlinami a na dne vrstvu detritu plného bentosu zahŕňajúce organizmy žijúce na dne a tvoriaci primárny zdroj prirodzenej potravy kaprovitých rýb. Väčšinou chceme, aby bola v jazierku transparentne čistá voda a my tak videli každý detail našich šupinatých miláčikov. V takom jazierku musíme ryby kŕmiť a zabezpečiť im prísun všetkých potrebných látok a živín dôležitých pre ich dobrý rast a silnú imunitu.
Na trhu je mnoho krmív pre jazierkové ryby. Väčšina z nich sa vyrába extrúziou alebo lisovaním. Extrudovaná krmivá sú plávajúce a lisovaná sa väčšinou potápajú. Plávajúce krmivá sú väčšinou určené pre kaprovité ryby ako je karas, KOI, jalec atď. Potápavé krmiva zase vyhovujú jeseterom, ale to neznamená, že kapry jeseterom krmivo zo dna nezbierajú.
Ako spoznáme kvalitné krmivo pre jazierkové ryby?
Najdôležitejším ukazovateľom kvality krmiva je obsah popola. Ide o zvyšky po spálení určitého množstva testovaného krmiva. Naozaj špičkové krmivo vyrobené z tých najkvalitnejších surovín má obsah popola pod 8%. Krmivá s tak nízkym obsahom popola sú veľmi kvalitné a výrobcom záleží na výžive rýb. Obsahujú teda všetky potrebné vitamíny, minerály a esenciálne aminokyseliny (ryby si ich nedokážu vytvoriť a sú prijímané iba potravou), u krmív pre KOI i rôzne rastlinné extrakty podporujúce krásne vyfarbenie.
Krmivá s takto nízkym obsahom popola majú vysokú konverziu (pomer hmotnosti prírastku ryby na hmotnosť prijatého kŕmenie), a preto následné exkrementy nezaťažujú toľko vodu ako je tomu v prípade nekvalitného krmiva. Naša firma Home Pond má pre vás vysoko kvalitné krmivá ako pre KOI a iné kaprovité ryby, tak aj pre jesetery.
Avšak je vhodné rybám spestriť jedálniček a dopriať im aj prirodzenú potravu. A preto ponúknite vašim šupinatým kamarátom potrebné srdiečka hlávkového šalátu, čerešne, jahody, melón či iné farebné ovocie (obsahuje karotenoidy, ktoré podporujú vyfarbenie) a aj dážďovky, múčne červy (tie treba jesetery milujú), kúsky pečene atď. Len sa vyvarujte bežnému pečivu (rožok, chleba, piškótu). Je to len múka, ktorá sa rybám horšie trávi a neobsahuje žiadne živiny, len stučňujúce sacharidy. Novinkou pre výživu KOI je krmivo založené na hmyzu, hmyzia múka obsahuje najkvalitnejšie bielkoviny a všetky aminokyseliny a je pre kapra najprirodzenejší.
Ako správne a kedy kŕmiť ryby v jazierku?
U jeseterov je to jednoduché, tí prijímajú potravu celoročne a kŕmia sa aj v zime. Poradíme vám malý trik, ako kŕmiť jesetery, bez toho aby im žrádlo zobrali rýchlejšie ryby. Buď kŕmte ryby plávajúcim krmivom v jednej časti jazierka a jesetery potom o pár minút neskôr v protiľahlej časti. Alebo zvoľte ten najefektívnejší spôsob, ktorým je sypanie granúl jeseterom na dno cez nejakú plastovú rúrku rovno pod fúzy.
Jesetery je vhodné chovať vo väčšom jazierku, aspoň 10 m3, kde je celkom silnejší prietok. Jesetery je potreba kŕmiť krmivom určeným pre jesetery, nie pre pstruhy (to má vyšší obsah tuku a jesetery potom trpí stučnením pečene a následnými ťažkosťami). Je vhodné kŕmiť takmer každý deň. Kŕmna dávka je asi 2% hmotnosti rýb v jazierku. Doprajte jeseterom kvalitné krmivo.
Zložitejšie je kŕmenie rýb kaprovitých (KOI, karas, jalec, červenica, lieň atď.). Kaprovité ryby prijímajú potravu v závislosti od teploty vody v jazierku. Pri poklese teploty pod 10 °C spravidla prestávajú prijímať potravu a pripravujú sa k zimnej hibernácii. Preto sa KOI, karasy a iné kaprovité ryby kŕmia v závislosti na teplote.
Pre chladnú vodu v jarnom a jesennom období to je cca 10 až 16 °C. Vhodné je ľahko stráviteľné krmivo s vyšším obsahom kvalitných bielkovín, čo krmiva s obsahom popola pod 8% spĺňajú. Ryby kŕmime striedmo raz, maximálne dvakrát týždenne. Je to hlavne z toho dôvodu, že v jarnom období môžu opäť udrieť mrazy a voda sa rýchlo ochladí. Rybám, ktoré majú plný zažívací trakt, by potom hrozil až úhyn autointoxikáciou amoniakom z nestrávené potravy, ale to si povieme nižšie.
Pri teplote vody 15 °C do cca 20 °C kŕmime raz denne. Pri teplote vody jazierka nad 20 °C kŕmime niekoľkokrát denne, radšej v menších dávkach. Krmivo musí ryby spotrebovať, pretože nespotrebované krmivo kazí vodu a potom vznikajú problémy nielen s rastom rias. Optimálna kŕmna dávka sa pohybuje do 2% hmotnosti rýb v jazierku. Dostupnou a výbornou voľbou sú miešané krmivá pre kaprovité ryby. Obsahujú veľmi kvalitný proteín a sú určené pre celoročné kŕmenie KOI kaprov, karasov, jalcov, červenic atď.
Prečo môže byť kŕmenie skoro na jar pre ryby rizikové?
Toto riziko platí pre kaprovité ryby, ktoré v prírode v zimnom období neprijímajú potravu a hibernuje v hĺbke pri teplote 4 °C. Dôležité je si uvedomiť, že v klasickom záhradnom jazierku o hĺbke cca 1,5 m je v zime teplota u dna i menej ako 2 °C.
Ryba je studenokrvný živočích a jej metabolická aktivita je závislá na okolitej teplote. Ak sa oteplí a voda sa ohreje na cca 13 až 14 °C a ryby začneme kŕmiť, tak sa môže stať, že sa prudko ochladí a teplota v jazierku klesne veľa pod 10 °C a na malér je zamiesené.
Ako bolo spomenuté, intenzita rybieho metabolizmu je závislá na okolitej teplote. A ak teplota okolia rapídne klesne, tak sa spomalí aj metabolická aktivita a natrávené krmivo v tráviacej trubici ryby sa kvôli zníženej peristaltike spomalí alebo úplne zastaví. Krmivo sa začne rozkladať v črevách, v horšom prípade v žalúdku, náhle sa začne z potravy uvoľňovať amoniak, oxid uhoľnatý, merkaptány a iné látky. Tieto plyny môžu viesť až k zväčšeniu dutiny brušnej a často pri laickej diagnostike dochádza k zámene za Jarnú virémiu kaprov (infekčné vodnateľnosť). Zvýšený amoniak je adsorbovaný do krvi. A ak má voda v jazierku vyššie pH, tak dochádza až k autointoxikácii amoniakem a následnému úhynu. Preto buďte opatrní pri kŕmení skoro na jar.
Správna výživa je prevenciou proti chorobám rýb a udrží ich v špičkovej kondícii
Kvalitná pestrá strava, ktorá obsahuje všetky stavebné zložky, vitamíny a minerály, je základom pre výborný zdravotný stav a skvelý rast rýb. Toto pravidlo platí pre všetky živočíchy, teda aj pre ryby vo vašom jazierku. Keď je jazierko správne zrealizované a vybavené kvalitnou filtráciou, voda v ňom je vyvážená a plná pomocných jazierkových baktérií a do toho sa staráte o kvalitný príjem potravy, tak je minimálne riziko akejkoľvek choroby vašich šupinatých kamarátov. Nesmiete ale zabúdať, že jazierko je otvorený systém, kedy sa do neho môžu dostať rôzne patogény.
Najväčším rizikom posledných rokov sú vírusové nákazy, konkrétne Jarná virémia kaprov, Koi herpesviróza a hlavne Spavá choroba kaprov (CEV), ktorá má takmer fatálne následky a môže sa stať v blízkej budúcnosti veľkým problémom v chovoch KOI kaprov. Bohužiaľ na vírusové infekcie neexistuje účinná liečba, ale iba prevencia. Ako sľubné sa javí použitie rybích probiotík.
Probiotiká, teda baktérie mliečneho kvasenia (jedným z metabolitov týchto mikroorganizmov je kyselina mliečna) majú preukázateľne pozitívne výsledky, čo sa týka zdravotného stavu rýb. Ovplyvňujú pozitívne mikrobiom ako v črevách, tak na povrchu tela. V zažívacom trakte produkujú aj bielkoviny a peptidy, ktoré majú synergický účinok na inaktiváciu vírusov a tie potom nemôžu napádať bunky. Pri zavlečenia parazitov do jazierka, napríklad vodnými vtákmi či vodnými rastlinami z prírody, je riešením širokospektrálny prípravok, ale lepšie je vždy prevencia.
Tak nech vašim rybám chutí.
To vám praje Mirek Hanák.